Урок вчителя загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Могильне Горобець Олени Федорівни
Тема уроку. Розвиток зв'язного мовлення. Лист. Адреса.
Мета уроку: ознайомити учнів із особливостями
оформлення листа, навчити складати змістовні листи, грамотно їх оформляти;
розвивати творчі здібності учнів, логічне мислення; виховувати
шанобливе ставлення до людей, культуру мовлення і спілкування.
Обладнання: підручник, зразки листів, схема СФП,
пам'ятка «Правила листування»,конверти.
Словник уроку: Адрес - письмове ювілейне
привітання особі, установі
Адреса - місце проживання
особи або розташування установи, напис на конверті, телеграмі.
Адресант - той, хто адресує, надсилає лист.
Адресат - той, хто одержує лист.
Хід уроку
І. Оргмомент.
Гра «Мій настрій»
II. Актуалізація
опорних знань.
- Що таке лист?
Гра «Займи позицію»
- Сьогодні, коли майже у кожної людини є мобільний телефон, комп'ютер,
писати листи не треба. Займіть позицію: хто погоджується з таким твердженням,
оберіть собі номерок червоного кольору, хто вважає, що листи треба писати,
візьміть номер зеленого кольору, хто не може
визначитися - жовтого. (Учні роблять свій вибір і доводять свою думку).
- Ви любите писати листи? А
одержувати?
(Учитель повідомляє, що перед уроком листоноша усім учням
залишила на парті листи, пропонує їх прочитати. Додаток до уроку №1).
Ш. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV. Мотивація навчальної
діяльності учнів.
Закінчити речення. «Листи потрібні
для того, щоб...» (інтерактивний метод «Мікрофон»)
V. Опрацювання нового матеріалу.
1. З'ясувати значення
слів лист і листування.
Листування - це один із видів письмового спілкування. Лист
- це писаний текст, метою якого є повідомлення про щось адресата. (Звертаємося
до словника уроку і з'ясовуємо значення слів адресат і адресант).
2.Аналіз поняття «лист» за СФП
(системно-функціональний підхід)
мовлення
|
||
(писемне)
|
||
![]() |
||
повідомлення про
![]() |
![]() |
короткі, довгі
радісні, сумні
|
![]() |
конкретні, виразні
|
|
звертання
|
грамотні, охайні
|
|
повідомлення
|
приватні (рідним, друзям...)
|
|
закінчення
|
офіційні (подяка, прохання...)
|
|
підпис
|
||
дата
|
3.
Ознайомлення учнів із змістом двох листів
(додаток до уроку №2). Завдання: уявіть адресантів і дайте їм характеристику.
4.
Ознайомлення з основними
правилами листування, (додаток №3).
5.
Слово листоноші
Могильненського відділення зв'язку (демонструє листа, який не може знайти свого
адресата, тому що адресант не точно вказав адресу; розповідає дітям, як правильно
підписувати конверт).
Схема запису адреси:
- прізвище, ім'я, по батькові адресата у Д. в. (у зворотній адресі П.І.Б.
адресанта - у Н.В)
- назва вулиці,
номер будинку, квартири
- назва
населеного пункту
- назва району
- назва області
- індекс
VІ. Формування знань, умінь, навичок.
1.Робота в групах.
Групи №1 і №2: заповнити праву колонку таблиці (додаток №4)
Групи №3 і №4: скласти вітальну листівку з Днем народження комусь із членів
своєї родини
2. Завдання для всіх груп:
підписати конверт
VП. Підсумки уроку.
Опитування «Закінчіть речення»
«Я буду (не буду) писати листи, бо...»
(Метод «Мікрофон»)
VШ.
Домашнє завдання.
Написати листа своїм рідним або скласти вітальну листівку з Новим роком
Додаток до уроку №1
Дорогий п'ятикласнику!
Я щаслива, що саме мені випала можливість навчати тебе рідної мови.
Сподіваюся,
що разом ми здолаємо всі труднощі і ти досягнеш бажаних результатів з даного
предмету.
Хочу тобі повідомити, що сьогодні на уроці ми будемо вчитися писати листи.
Ти дізнаєшся, що таке адреса; навчишся розрізняти значення слів адресат і адресант. Я допоможу тобі з'ясувати,
що таке лист і листування, ознайомлю з різними
видами листів, основними правилами листування.
Буду рада, якщо ти на уроці будеш уважним, зосередженим, активним.
Чекатиму від
тебе листа, в якому ти поділишся своїми враженнями про урок. Напиши, будь ласка, що тобі сподобалося на уроці, що не зрозумів,
про що б хотілося ще дізнатися.
З повагою Олена Федорівна
Додаток до уроку №2
Мама, прівєт!
Ти пишиш шо я два місяці мовчу і від мене немає ніякої вісточки. Ма, понімаєш, у мене дєл по саме горло. Нема коли в гору глянути. Ну шоб ти не сердилася я рішив тобі написати. Я учусь нормально. Скоро екзамени то це вобще часу не буде. У мене гроші уже
заканчуюця а в городі сама понімаєш без грошей не можна. То я тебе просю шоб ти
вислала. Ти ж знаєш як я тебе люблю.
Пока. Не можу
багато писати бо друзяки зайшли і зараз підемо на футбол.
Твій син Сірожа.
Здрастуй, дорога матусю!
Швидко пролетіли мої канікули, і я знову у вирі студентського життя. Часто згадую нашу домівку, тебе, моя рідна. Як твоє здоров'я? Дуже прошу: дотримуйся всіх порад, що давав лікар. Не нехтуй своїм здоров'ям, бережи себе.
За мене не хвилюйся. Вчуся добре,
вистачає часу ще й друзям допомогти у написанні
курсової роботи. Вчора отримав стипендію, то ж до кінця місяця
грошей вистачить.
Передавай вітання моїм друзям. З нетерпінням чекатиму твого листа.
15 січня 2008 року
Додаток до уроку №3
Основні правила листування
1. Пишіть на якісному папері.
2. Дбайте про почерк, охайність в оформленні листа і підпису адреси.
3. Уживайте звертання. Звертаючись до старших
на «Ви», пишіть це слово з великої літери.
4. Пишіть грамотно. Пам'ятайте: за тим, як ви говорите
чи пишете, судять про вас.
5. Вчасно відповідайте на листи.
Додаток до уроку №4
Група №____ Робоча сторінка
Можливі частини тексту листа
|
Приклади
|
Звертання до того, кому призначено лист
|
|
Початкова фраза про стан листування
|
|
Розкриття основного змісту листа, повідомлення новин
|
|
Питання адресату
|
|
Подяка
|
|
Прохання писати листи
|
|
Передача вітань
|
|
Прощання
|
|
Підпис і дата
|
Немає коментарів:
Дописати коментар