Урок - дослідження
«Займенник як частина мови:
морфологічні ознаки,
синтаксична роль»
Горобець Олена Федорівна,
учитель української мови та літератури
ЗШ І-ІІІ ст. с. Могильне
Гайворонського району
Урок
- дослідження
Тема уроку. Займенник як частина мови: морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета уроку: дати учням поняття про
займенник як частину мови, формувати вміння знаходити займенники у тексті,
визначати їх морфологічні ознаки, синтаксичну роль, виховувати почуття власної
гідності, поваги до людей.
Форми і методи навчання: елементи ТРВЗ-педагогіки
(системно-функціональний аналіз, метод емпатії (перевтілення), інтерактивні
форми навчання.
Тип уроку: вивчення нового
матеріалу.
Оформлення дошки: тема, схема СФА, проблемні питання: для чого у
мові «живуть» займенники? Для чого у
світі живе людина?, девіз уроку.
Методична
довідка. Клас поділено на 3 групи.
Протягом уроку склад груп буде змінюватися. На початку уроку діти поділені на
групи відповідно до кольору карток. До складу «кольорових» груп входять учні з
різним рівнем навчальних досягнень. В
ході уроку учні розподіляться згідно номерів, які відповідатимуть рівню знань
учнів.
Хід уроку
І. Оргмомент
Учитель. - З яким настроєм прийшли на
урок?
- Що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?
- Продовжте речення « Сьогодні на уроці я хочу ….»
Який девіз нашого уроку? (зачитують з дошки)
Я, ти, він, вона –
разом ми одна сім`я.
Будем всі ми
працювати, знання нові здобувати
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
Стук у двері. Заходить учень (заздалегідь підготовлений) і звертається до
класу:
Він казав, щоб хтось із вас після уроку
зайшов до нього. Якщо його не буде у своєму
кабінеті – зачекаєте. У нього дуже
важлива справа до вас.
Так, наче все сказав. Нічого не забув? Не забудьте: це дуже
важливо! (виходить з класу)
Учитель. Та ні, мабуть, те, про що наговорив нам Сашко, не таке вже й важливе, якщо той, кому
хтось із вас потрібний терміново, не підійшов до вас особисто. Важливе зараз
інше. Це вивчення нової теми. Діти, а ви зрозуміли, кому і до кого треба прийти
після уроку? Що було відсутнім у повідомленні? Ми
сьогодні розпочинаємо вивчати ЗАЙМЕННИК.
-Що вам уже відомо про цю частину мови? Наведіть приклади займенників.
Пригадайте, які займенники вживав Сашко.
Сьогодні ви поповните свої знання
про займенник, з`ясуєте його морфологічні ознаки, синтаксичну роль. А на
наступних уроках вас ще чекає багато нового, поки що вам невідомого.
ІІІ. Вивчення навчального
матеріалу
1. Прочитайте текст.
Займенники – зручні, хоч в них немає гри фарб
справжнього живого мовлення, вони не можуть мати при собі яскравого епітета.
Вони, як запасні гравці на футбольному
полі або дублери в театрі, виходять на
поле, коли змушено «звільняють гру» значущі слова.
-
То для чого живуть у мові займенники? (відповіді учнів)
-
А для чого, на вашу думку, людина живе на світі?
Це питання, відповіді на які ми з вами будемо готувати протягом уроку.
2. Вивчення теоретичного
матеріалу за схемою СФА (системно-функціональний аналіз)
Кожна група отримує картки
із завданнями, схему СФА
Завдання для всіх груп: заповнити систему і
надсистему схеми
Група зелених. Визначте основну функцію
займенника. Для цього скористайтеся матеріалом підручника на стор. 226 (1-ий
абзац)
Група синіх. Запишіть властивості
займенника. Для цього скористайтеся
правилом на стор 226 ( 2-ий і 4-ий абзаци)
Група червоних. Щоб з`ясувати, що є підсистемою займенника,
ознайомтеся із розрядами займенників на стор. 225. Назви розрядів запишіть у
схему.
3. Звіт груп. Обмін знаннями. Всі
групи дописують відомості у свої схеми.
(Учитель заповнює схему на дошці)
Один із
учнів робить узагальнення за схемою:
4. «Я- редактор»
Прочитайте уважно текст. Обговоріть його у групах.
Що б ви в ньому змінили?
(Виправлення робити в друкованому тексті ). Відредагований
текст запишіть у зошити, підкресліть займенники. Визначте відмінок)
У кожного з нас повинна бути мета. Мета для
людини, як маяк для корабля, без маяка
корабель не потрапив би до берега: плавав би морем, корабля жбурляли б хвилі. А людина без
мети не могла б жити, людина була б схожа на корабель без керма.
5. Продовжте речення і запишіть. Підкресліть займенники.
Моя мета - ………
6.Розбір займенника як частини мови
- Давайте ощасливимо сьогодні хоч одного
займенника і видамо йому посвідчення частини мови. (Групи заповнюють бланки
посвідчення для займенника «моя»)
1. Ім`я
________________
2. Частина мови___________________
3. Вказує на ознаку, предмет, особу, кількість
(потрібне підкресліть)
4. Початкова форма_____________________
5. Розряд за значенням____________________
6. Відмінок______________________________
7. Особа (якщо є)_________________________
8. Число (якщо є)_________________________
9. Рід (якщо є) ___________________________
10. Синтаксична роль_____________________
ІУ. Закріплення вивченого матеріалу
(Зміна складу груп: учні сідають у групи
відповідно свого номера)
1.Завдання для груп.
Група №1. Твір-перевтілення на одну із тем:
«Я - весна», «Я- річка», «Я - пролісок», «Я –
квітень»
Група №2. Виконати вправу 407 (стор. 226).
Вставлені займенники підкреслити
Група № 3. Розподілити картки зі словами у два конверти: в один – займенники, в другий - інші частини мови
(мої, тихо, чудовий, свій, вони, радісний, свято,
ми, я, читати, швидкі, цей, себе, той, всі, сто, п`ятиповерховий, наш)
2. Звіт груп про виконану роботу
3 Вибірковий диктант. Учитель читає вірш,
учні виписують займенники.
Що таке людське життя, як його прожити,
Щоб на
старості років та й не пожаліти?
Пролетить
швиденько час, мій шановний друже,
Швидко
висохне вода у старій калюжі.
З часом
пізнається світ, пізнається доля,
Пізнається
і життя – на те твоя воля.
Будь
людиною простою, май хорошу душу.
Бо людина –
це є ти. Обійди калюжу.
Якщо є
сторонній шлях, піди по сухому,
Тільки
скривдити себе не давай нікому.
Полюби усіх
навколо, це тобі потрібно,
І твоє
звання – людина – ти відстоюй гідно.
- То для чого
людина живе на світі?
У.
Узагальнення матеріалу за СФА.
(за схемою може без труднощів розповісти про
займенник будь-який учень)
-
Для чого займенники існують у
мові?
( для милозвучності мови, для уникнення небажаних
повторів )
Порівняйте займенник з іншими частинами мови, які
ми вивчили. Що спільного і відмінного у них?
УІ Підсумок
уроку.
УІ Завдання
додому: усний твір-перевтілення «Я - займенник»,
(з
використанням займенників);
письмовий міні-твір «Моя родина»
Немає коментарів:
Дописати коментар