7 кл. Урок із застосуванням
методики критичного мислення
Тема. Поетична Поетична
творчість Т.Г.Шевченка (1843-1847).Особливості поезій цього періоду ("Три
літа"). "Заповіт" - заклик поета розірвати кайдани рабства та
почати розбудову народом нового життя.
Мета: ознайомити учнів з особливостями подій періоду
"Трьох літ"; розвивати асоціативне мислення, виразне читання, вміння
учнів мислити логічно, чітко формулювати і висловлювати мужність , силу волі,
любов до рідної історії.
Тип уроку: Засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця "Проблемні запитання уроку";
ксерокопії навчального матеріалу для кожної групи, "Кобзар", магнітофон,
записи українських мелодій, малюнки.
Завдання уроку:
1) співпрацювати в групі, в парі;
2) вміти пояснити свою позицію іншому;
3) берегти навчальний час;
4) вчитись бачити найголовніше
найсуттєвіше у вивченому матеріалі.
Методична структура уроку з
використанням педтехнології розвитку критичного мислення
І етап. Евокація –
"мозкова атака" ; робота в парі; робота в групі.
ІІ етап. Осмислення – робота з
навчальним матеріалом
ІІІ етап. Рефлексія –
обговорювання нової інформації.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учнів класу
поділено на 4 групи,з парною кількістю у кожній групі (у кожній групі - діти з
різним рівнем засвоєння навчального матеріалу). Підготовлено і розподілено між
групами відповідний навчальний матеріал.
Фізкультхвилинка. Психологічна підготовка учнів до уроку.
ІІ. Евокація. Підготовка
учнів до сприймання нового матеріалу
Слово
вчителя
Любі друзі!
Сьогодні на уроці ми спробуємо дати стислу характеристику творчості Шевченка
періоду 1843-1847 років, визначимо її провідні революційно – демократичні
мотиви, революційну суть художніх образів цієї збірки.
Пропоную
сьогодні працювати в групах, допомагаючи один одному набувати міцні знання.
Прошу всіх
звернути увагу на таблицю де записані важливі запитання, на які ми повинні
знайти відповіді протягом уроку.
Проблемні
питання уроку.
1.
Чому вістря своєї
сатири автор спрямовує не проти окремих потворних явищ тогочасної дійсності, а
проти усієї системи самодержавно – кріпосницького ладу?
2. Як характеризує автор у віршах збірки "Три
літа" зміни у своєму ставленні до
тогочасної дійсності?
3. Як у поезіях висловлено думку про безсмертя народу і віру
у його перемогу?
4. Чому автор звертається до образу слова – зброї ?
(Провести паралелі в українській і світовій літературах)
5. Яка роль образів – символів у поезіях періоду "Трьох
літ"?
6.
Як висловлено в
творах мрії про нові щасливі часи?
Відповіді на
які з питань вам уже відомі?
З метою
активізації мислення учитель пропонує кожному висловити свою думку, перед цим
поспілкувавшись у групах. На дошці вчитель створює "Асоціативний кущ"
за відповідями учнів.
ІІІ. Осмислення навчального матеріалу.
Формування понять.
Учитель
пропонує кожній парі окремі завдання аналізу поезій ,що ввійшли до циклу
"Три літа".
І. Перша група – "Розрита могила".
ІІ. Друга група – "Псалми Давидові".
ІІ. Друга група – "Псалми Давидові".
ІІІ. Третя
група – "Три літа".
ІV. Четверта група –
"Заповіт".
По
закінченні цієї роботи, учитель пропонує учням найголовніше записати на
великому аркуші (плакати - схеми).
(Така форма роботи навчає учнів самостійно знаходити в
тексті, що вивчається, найсуттєвіше, привчає аналізувати навчальний матеріал,
запам`ятовувати нову інформацію)
ІV. Рефлексія. Закріплення
нових знань.
1.
Зроблені плакати чи
схеми лідери груп закріплюють на дошці. Учитель пропонує кожній групі зробити
"захист" матеріалу, що вивчався, тобто цікаво передати зміст
вивченого матеріалу, використовуючи власну схему, що дасть змогу поділитися набутими
знаннями, аналізувати відповіді товаришів, співпрацювати, краще запам`ятовувати
нову інформацію.
2. Учитель пропонує звернути увагу на записані на початку
уроку відповіді й відкоригувати записане по "Асоціативному кущу".
3. Учитель цікавиться, які питання виникли в ході уроку,
відповідає на них; найскладніші пропонує вирішити за допомогою відповідної
літератури.
V. Підбиття підсумків.
Оцінювання
роботи учнів. Учитель і учні оцінюють роботи кожної групи.
Звучить
аудіо запис проаналізованих учнями творів у виконанні артистів: "Заповіт",
покладений на музику М.Лисенком чи М.Вербицьким, Г.Гладким (або
"Заповіт" - мовами світу ).
VІ. Домашнє завдання.
1.
Знайти в шкільній бібліотеці відповідь на питання,
що виникли протягом уроку.
2.
Вивчити поезії зі
збірки (за бажанням).
Вчитель: Лавренюк Людмила
Іллівна, ЗШ І-ІІІ ст.. № 1 м. Гайворон.
Немає коментарів:
Дописати коментар