Шукати в цьому блозі

понеділок, 5 березня 2018 р.

Урок "Історичне минуле нашого народу".


Урок з української літератури
Вчитель української мови та літератури Гайворонської ЗШ І-ІІІ ст. № 1 – Лавренюк Людмила Іллівна.

5 клас                                          Урок – подорож у минуле

Тема.         Тематичне оцінювання за темою "Історичне минуле нашого
                     народу".
Мета:         перевірити якість засвоєних учнями знань під час вивчення попередньої теми; розвивати навички усного зв`язного мовлення, вміння орієнтуватись у складних ситуаціях; виховувати шанобливе ставлення до історичного минулого нашого народу, до заповітів наших предків,
         осмислено їх виконувати.

Тип уроку:         урок контролю та корегування знань, умінь, навичок.

Обладнання: малюнки учнів до вивчених художніх творів; фотографії пам`яток м. Києва.
Хід уроку
                                                                                         Хто не знає свого минулого,
                                                                                          той не вартий майбутнього,
                                                                                   Хто не шанує видатних
                                                                               людей свого народу,
                                                                                         той сам не вартий пошани.
                                                                                                                   М.Рильський

І.       Мотивація навчальної діяльності.

Слово вчителя
         Київ… Русь… Україна… Ці слова з гордістю промовляє кожний українець, бо виражають вони духовну близькість до землі своїх батьків, родоводу Українського, його славної і водночас  трагічної історії.
         Про минуле нашої країни ми з вами знаємо з історії та з творів українських письменників, які намагалися збагнути долю нашого багатостраждального народу. Зі сторінок художніх творів дихає старовина, постає життя наших предків, миготять у стрімкому бігу коні, схрещуються списи, дзвенять шаблі.
         Без минулого немає майбутнього. У захоплюючу мандрівку по шляхах історії вирушимо ми на сьогоднішньому уроці, спробуємо перевірити ваше розуміння прочитаних творів.
         Ми вирушаємо в подорож, у незвичайну подорож в минуле і спробуємо визначити, хто з вас найкраще орієнтується у змісті прочитаних художніх творів.

ІІ.      Мотивація навчальної діяльності й актуалізація опорних знань.

         Подорожуватимемо ми за допомогою ось цього колеса часу, а щоб воно закрутилось, нам треба виконати завдання.
         1 завдання. З`єднати стрілками назви творів та їх авторів.
«Повість минулих літ»                            Олександр Олесь
«Княжа Україна»                                     Оксана Сенатович
«Михайло - семиліток»                           Нестор – літописець
«Запорожці»                                   Антін Лотоцький
«Малий віз»                                    Іван Нечуй – Левицький
(Завдання оцінюється в 2 бали ).
               2 завдання. Бліц - турнір. «Кращий знавець літератури»(Усно відповісти на запитання . Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал).
-         Що таке літопис?
-         Що таке стопа?
-         Що таке наголос і рима?
-         Що називають діалогом?
-         Що називають ремаркою?
-         Що означає слово «Драма»?
-         Що таке тема художнього твору?
-         З яких частин складається сюжет художнього
-         твору?
-         Що таке переказ?
-         Що таке пейзаж?
-         Що таке гіпербола?
-         Наведіть приклади.
Учитель.
Діти, ви успішно впорались із завданням і тому наше колесо часу починає набирати оберти і (звучить музика) переносить нас в одне з найкрасивіших і найстаріших міст – Київ.

ІІІ. Сприйняття навчального матеріалу.

1.                Учні демонструють виконання домашнього завдання. Інсценізація уривків прочитаних творів.(Попередньо клас розбитий на три групи).
а) Інсценізація уривку з "Повісті минулих літ".
За столом сидить чернець з сивою бородою, у правій руці у нього перо, а в лівій - чотки. Він пише і в голос проказує написане: "В літо 989…(до кінця)".
Учасникам подорожі дати відповіді на запитання (за кожну правильну відповідь – 2 бали).
-         Як  називається твір, урок з якого ви побачили і почули?
-         Хто написав цей твір?
-         Що вам відомо про Нестора Літописця?
б) Інсценізація уривку з казки – драми "Микита Кожум`яка"
-      Як називається твір хто його написав?
-      Чим цей твір відрізняється від інших творів?
-      З ким боровся Микита Кожум`яка?
в) Інсценізація уривку з твору "Михайло – семиліток"
-      Хто автор цього твору? Як називається цей твір?
-      Які сторичні події змальовані у цьому творі?
-      Якою була остання послуга князенка рідному місту?
2. Конкурс виразного читання поезії напам`ять.

(Учні ланцюжком читають напам`ять один з уривків твору О.Олеся "Княжа Україна".)
(Кожен  учень отримує по 2 бали)
Учитель. Молодці! Ви красиво читали поезію напам`ять, добре орієнтуєтеся у змісті прочитаних творів. А що це за пісня чується?

(Хлопці, одягнені в українські народні костюми, співають пісню)

Козацька похідна
Гей, козаченьки, славні вояки,
Б`ється серденько, про похід думки.
Приспів:
Мамо, прощай, сліз не проливай.
Люба дівчино, орди, не забувай.

Шаблі при боці, порох сухий.
Гетьман підносить дух бойовий.
Пісня лунає, в бій ідемо.
Неньку – Вкраїну ганьбить не дамо.
Приспів:
Мамо, прощай, благослови.
Люба Вкраїно, щаслива бувай.

         ІV. Закріплення матеріалу.

Учитель. Колесо часу набирає обертів і переносить нас на Запорізьку Січ. А для того, щоб ми вчасно повернулись додому, бо до кінця нашого уроку залишилося мало часу, жителі Січі пропонують нам взяти участь у "Мозковій атаці"
(Дати відповідь на максимальну кількість запитань. Кожна правильна відповідь оцінюється у 0,5 бала.)

"Мозкова атака"
-         Де жив головний герой "Запорожців" Карпо Летючий? (с. Старі Козаки.)
-         Ким був Карпо Летючий? (Лоцманом)
-         Якою річко плавав хлопець? (Дніпро)
-         Як називався корабель купця, що найняв хлопця? (Байдак)
-         Хто порекомендував хлопцям Карпа? (Отаман)
-         Як звали отамана? (Іван Музика)
-         Чиї це назви: Козацький, Звонецький, Лоцманський, Ненаситець? (Пороги)
-         Скільки порогів мав Дід? (12)
-         Що завадило Карпові на порогах? (Вітер)
-         Перше, що побачив Карпо після трагедії? (Сад)
-         Які рослини переважали в пишному саду? (Квіти)
-         Хто зачарував цю Січ? (Характерники)
-         Де знаходиться це дивне місце? (На дні Дніпра)
-         Що тримав у руках гетьман? (Булаву)
-         Про що розпитували запорожці у хлопця? (Про Україну)

Учитель. Молодці, ви добре впорались із завданням.

V. Підсумки уроку.

         Підсумок балів. Визначення кращих учнів.

VІ. Домашнє завдання (на вибір).

1.     Написати твір – мініатюру "Без минулого немає майбутнього", використовуючи матеріал вивченої теми.
2.     Читати і переказувати легенди і перекази про Івана Сірка та про заснування міста Мерефи.
3.     Вивчити напам`ять одну з історичних пісень Івана Сірка.



Немає коментарів:

Дописати коментар