Бінарний урок в 9 класі. Українська мова і біологія.
Тема уроку. Природа - мати. Будь її сином. (М. Рильський)
Українська мова
|
Біологія
|
Твір у публіцистичному стилі на суспільну тему (підготовча робота)
|
Забруднення навколишнього середовища та його наслідки
|
Мета уроку:
Українська мова
|
Біологія
|
Розвивати вміння учнів осмислювати задану тему суспільного характеру,
вибирати відповідний тип мовлення, писати твір у публіцистичному стилі мовлення; формувати
екологічну та духовну культуру учнів
|
Відмітити негативну роль антропогенного фактору на довкілля; визначити роль людини в природі та її
відповідальність за життя на Землі; виховувати в
учнів любов до природи, відповідальність за свої вчинки
|
Обладнання: схема СФП, кольорові картки
Тип уроку: урок розвитку усного і писемного
мовлення
Методи і прийоми: системно-функціональний
аналіз, прийоми фантазування, інтерактивне навчання
Словник уроку: екологія,
оточуюче середовище, захисні споруди, природні ресурси, очисні споруди,
атмосфера, флора, фауна, раціональне використання ресурсів.
Епіграф уроку: Пам'ятайте, що у рослин і тварин немає депутатів, їх немає кому захистити, крім нас, людей.
Джеральд Даррел
Методична довідка: клас поділено на 4
групи: 1 – лінгвісти, 2 – стилісти, З
– екологи, 4 – представники флори і фауни. Кожна група мала індивідуальне домашнє завдання: №1 – розбір за схемою СФП поняття «роздум»; №2 – підготувати інформацію про вимоги до публіцистичного стилю; №3 – підготувати
інформацію про стан навколишнього середовища; №4 – написати міні-твір-перевтілення. Кожен учень має номер відповідного кольору:
червоного, синього, жовтого, зеленого. На початку уроку діти займають місця в групах згідно кольору, в ході уроку склад груп змінюється – учні займають
місця уже відповідно свого номера: №№1, №№2, №№3, №№4.
Хід уроку
I. Організаційний
момент.
Психологічна вправа «Мій настрій»
На столі кожної групи розкладені в довільному порядку картки різних
кольорів.
На прохання учителя учні вибирають той колір, який їм сьогодні найбільше до
вподоби. Всіх карток в однаковій кількості: 6 червоних, 6 синіх і т. д. Після вибору учнями кольору учитель підбиває підсумки:
Червоний - піднесеність
Жовтий - приємність
Зелений - спокій
Синій - сум
Чорний - незадоволеність
Білий - складно сказати про настрій
В ході уроку ваш настрій може змінюватися, і я бажаю вам
гарного настрою не тільки на сьогоднішньому уроці, а й
завжди.
II. Оголошення теми і завдань уроку.
Уч. укр.мови: Сьогодні на уроці ми
повторимо відомості про публіцистичний стиль мовлення, про типи мовлення,
структуру тексту... Уч. біології:
З'ясуємо, що ж таке природа, розглянемо екологічні проблеми нашого суспільства і спробуємо знайти шляхи їх вирішення.
Уч. укр.мови: Набуті знання систематизуємо і узагальнемо,
написавши твір на тему «Природа - мати. Будь її сином
».
А яким би кольором ви позначили тему нашого уроку? Чому? (На дошці поряд із записом теми прикріплюється картка такого кольору, який обрали більшість учнів).
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Повторення відомостей про типи
мовлення.
-
Який тип мовлення оберемо
для нашої теми? (Роздум)
- Яка структура твору-роздуму? (Учень-лінгвіст аналізує за СФП)
(див. додаток до уроку)
(див. додаток до уроку)
- На
сьогоднішньому уроці ми працюємо над твором-роздумом на суспільну тему.
Який це твір? Чого чи кого він стосується?
/ Твори на суспільну тему стосуються життя суспільства і кожної людини зокрема. Основними джерелами інформації для таких творів - журнали, газети,
теле- та радіопередачі /
-
Наше завдання - написати
твір-роздум на суспільну тему публіцистичному стилі. Які основні вимоги до публіцистики?
Про це нам нагадає група стилістів.
Учень: Публіцистичний стиль покликаний формувати громадську думку,
сприяти розвитку суспільства. Він відзначається пропагандистським
характером. Основна форма викладу - це монолог. Публіцистика широко
використовує всі засоби емоційного впливу, урочисті фрази, риторичні
сприяти розвитку суспільства. Він відзначається пропагандистським
характером. Основна форма викладу - це монолог. Публіцистика широко
використовує всі засоби емоційного впливу, урочисті фрази, риторичні
запитання. Однією із найголовніших вимог публіцистики є актуальність теми.
Учитель: Шановні стилісти, як ви оціните щодо актуальності
нашу тему? (учні-публіцисти висловлюють свою думку)
-Що ж таке природа? Назвіть слова-синоніми до цього слова (екологія, навколишнє середовище). Щоб переконатися в актуальності обраної нами теми,
я передаю слово моїй колезі Зінаїді Василівні, учителю біології.
ІV. Узагальнення знань з розділу "Екологія і людина "(біологія)
Уч. біології: Чому сьогодні ця тема дуже актуальна? Ми закінчили
вивчати розділ "Екологія і людина", пригадайте, що означає слово
"екологія".
-Назвіть основні фактори довкілля?
-Назвіть основні фактори довкілля?
- Який із них є по своїй дії негативніший? Чому? (відповіді учнів)
Так, це діяльність людини, тому що вона уявила себе господарем Землі, але
вона насправді тільки тимчасовий гість.
За всю свою діяльність людство, прагнучи до благ
цивілізації, так догосподарювалося, що все живе стогне, просячи захисту.
- Назвіть основні шляхи забруднення літосфери, гідросфери, атмосфери.
(Відповіді учнів).
(Відповіді учнів).
-
Які ж наслідки
забруднення? Слово мають екологи (учні наводять приклади)
Учитель: Так, дійсно, людина виступає не як господар, а як варвар. Як
почувають себе рослини, тварини в такому середовищі? Ми всі знаємо, що існує Червона книга України. Чому саме Червона? З чим асоціюється цей колір? (Зупинись, людино! Небезпека!)
Учитель: Так, дійсно, людина виступає не як господар, а як варвар. Як
почувають себе рослини, тварини в такому середовищі? Ми всі знаємо, що існує Червона книга України. Чому саме Червона? З чим асоціюється цей колір? (Зупинись, людино! Небезпека!)
А з чим асоціюється у вас чорний колір? (сум, печаль, траур..,) На жаль, діти, вже існує і Чорна книга. Якщо видам рослин і тварин, які
занесено в Червону книгу ще можна допомогти, врятувати від загибелі, то видам, які Занесено до Чорної книги не допоможе уже ніхто. Вони уже зникли,
їх в природі уже не існує. Це такі тварини: морська корова, мандрівний голуб.
Як вижити рослинам і тваринам у такому катастрофічному становищі довкілля?
Від кого чекати порятунку? Хто їх зможе захистити? Вони просять захисту у людини!
Нам варто прислухатися до їх благання про допомогу.
Слово групі «Флора і фауна»
Учитель: Це були представники живих істот. А як почувається нежива
природа, абіотичний фактор? Що найбільше потерпає від дії людей?
Так, це Земля. Уявіть себе Землею, грунтом. Що б ви сказали людям? На що б ви поскаржилися? (відповіді учнів)
Отже, заслухавши все це, який висновок маємо зробити? Дбайливо ставитися до
всього, що нас оточує, не руйнувати, не вбивати, не
забруднювати, бо ціна розплати буде великою - людське
життя.
V. Осмислення теми і складання плану за СФП
Уч. укр.мови: Отже, мовним матеріалом ви вже озброїлися, тепер переходимо до його систематизації. Але перед тим я пропоную змінити склад ваших груп таким чином, щоб у кожній групі були І лінгвісти, і стилісти, і
екологи, і представники флори і фауни. На початку уроку ви розміщувалися віпровідно кольору, а зараз займіть місця відповідно ваших номерів. (Учні займають місця у групах)
Продовжуємо роботу за системою. І розглядати будемо
уже конкретну нашу тему - "Природа - мати. Будь її сином". (Вивішується частково заповнена схема, таку ж отримує кожен учень).
Мовлення (писемне)
|
||
твір-роздум
«Природа-мати. Будь її сином»
|
змістовний
цілісний
логічно послідовний
лексично багатий
грамотний
охайний
|
|
вступ
|
||
теза
|
||
аргументи
|
||
висновок
|
Маючи тему, ми маємо визначити основну функцію або ж,
звичними словами,
головну думку твору. (Варіанти: заклик до збереження природи; застерегти
людство від недбалих вчинків і т. д.).
Додаткова функція ? ( інформація про стан навколишнього середовища)
На початку уроку лінгвісти нам нагадували про структуру
твору-роздуму (теза - аргументи - висновок). Що ж таке
теза? (чітко сформульоване висловлювання, яке потребує доведення). Подумайте в
групах і запропонуйте свій варіант тези.
Тема твору подана цитатою, передайте її своїми словами - це і може бути
тезою.
(Варіанти відповідей: природа - це наше життя; берегти природу - обовязок
кожної людини; природа потребує нашого захисту та ін.)
(Клас заслуховує всі варіанти тез,
до своїх схем поряд зі словом "теза" записують той варіант, який найбільше сподобався, учитель записує на схемі,
що на дошці).
- Твір-роздум
можна розпочати відразу тезою, а можна щоб цьому передував вступ (до схеми вище
слова "теза" записує "вступ").
- Про
що б було доцільно написати у вступі, щоб підвести до тези твору? Що можна сказати про природу нашої землі?
(Багата, чарівна, прекрасна, неповторна). Сформулюйте це як пункт плану (підтему) і запишіть його до своїх робочих сторінок (до схеми). /Учитель
все фіксує у схемі на дошці/
- Ми
маємо вже вступ і головну тезу, яку треба довести. Підберіть переконливі докази - це і будуть підпункти плану (мікротеми).
Використовуйте щойно повторений матеріал про стан наколишнього середовища.
(Можливі варіанти: 1. Природа - мати всього живого; 2. Загроза катастрофи;
3. Земля просить захисту).
- Який висновок ви зробите і що порекомендуєте своїм ровесникам?
(Рятуй своє майбутнє, друже; Твоє майбутнє - в твоїх руках, ровеснику та ін.)
(Рятуй своє майбутнє, друже; Твоє майбутнє - в твоїх руках, ровеснику та ін.)
- Розгляньте властивості даного твору, які уже записані у схемі. Що б
ви ще
додали? Що б замінили? (учні називають властивості, учитель фіксує їх у схемі)
додали? Що б замінили? (учні називають властивості, учитель фіксує їх у схемі)
- Які джерела інформації по даній темі можна використати?
(газетні статті, підручники, енциклопедії, телепередачі, літературні
твори...)
VІ. Написання учнями твору на
чернетках.
VІІ. Прослуховування 2-3 творів
(початки) найсильніших учнів.
VПІ. Домашнє завдання: відредагувати чернетки творів і переписати в робочі зошити.
Горобець
О.Ф., учитель української мови
Яремчук
З.В., учитель біології
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с. Могильне
Немає коментарів:
Дописати коментар