Шукати в цьому блозі

понеділок, 5 березня 2018 р.

Урок української мови 9 клас Тема. Аналіз творчих робіт на тему: «Вулиця мого дитинства»


Урок української мови
9 клас     
Тема. Аналіз творчих робіт на тему:  «Вулиця мого дитинства».
           Робота над помилками.
Мета уроку: зробити аналіз творчих робіт,вивчити сильні і слабкі сторони;          працюючи над помилками,дбати про підвищення грамотності дев’ятикласників, які складатимуть державний екзамен з рідної мови.
Тип уроку: практичне вироблення вмінь та навичок.
Обладнання: епіграф на дошці, словники, посібники з української мови, оформлена дошка.
Хід уроку

Завдання 1. Це слід знати!
                       Виправити лексичні помилки(усн.)
(Їх завжди чути, це повтор одного слова, а також русизми).
Учитель зачитує епізодично роботи учнів.
Діти! Послухайте і виправте допущені помилки.
·        Коли я була зовсім маленькою, я з бабусею (ходила) ловити бабочків (метеликів).
·        Я повзрослішала (подорослішала).
·        Іграти в рідні ігри (гратися).
·        Каждий день (щодня, кожного дня).
·        Черешні больно, существо (жива структура, дерево; їй боляче).
·        Грузили пісок (вантажили,насипали).
·        Висипали під забор (тин).
·        Ждали снігу (чекали).
·        Розтаяв сніг (танув, розтанув).
·        Бабушка Ніна (бабуся).
·        Я (ми) з друзями грали.(Ми з друзями грали, або я).
·        Зграя дітей (група, гурт).
Завдання 2.Виправити орфографічні помилки (запис завдання на дошці).
·        Детинство (перевіряється за словником).
Чотернадцяте (перевірне слово чотири).
Нимає (немає – рос. аналог нет
               не має – рос. слово не имеет).
Весилилися – веселка
Литіли – злет
На зимлі – землі
Кречали – крик
Учитель запитує учнів: «Яке правило існує для даних слів?» Ненаголошені е-и. Доречно до даного виду роботи додати ще й невеликий словниковий диктант. Учні записують:
Словниковий диктант
Герой, лимон, медаль (слід пам’ятати і за слова беру, мене, брати, мною; випадає голосний, то слід писати е), гриміти, тривога (сполучення літер ри), березневий, вересневий, шелест (сполучення літер ере, еле ).
·        Улітку, вдома, взимку, вранці, тихо-тихо, на довгу пам'ять(дарунок), по-українськи
Учитель запитує учнів: «Яка це частина мови?»Це прислівники, які можуть писатися разом, окремо(раз у раз, рік у рік, на жаль, на зло); через дефіс: пліч-о-пліч, де-не-де.
·        Поставити, де слід, апостроф:
Обов’язків, кар’єр, м’ята, рум’янець, полум’я, свято, цвях, морквяний.
Апостроф слід писати:
1.     Після губних б, п, в, м, ф перед я, ю, є,ї;
2.     Після р у кінці складу: матір’ю, підгір’я, Мар’яна.
3.     Після префіксів, що закінчуються на приголосні: роз’їзд, об’єднатись, під’язиковий.
Це ще не всі правила, але основні.
Завдання 3. Увага! Пунктуація! (. , : ; -  -- ? ! «») 
Учні працюють усно. Слухають і ставлять, де слід, розділові знаки. Пояснюють.
Дитинство (ім.) – це свобода (ім.).  
Запам’ятовуються щасливі, яскраві моменти з дитинства.
У кожного, мабуть, е незабутня, чудова, рідна вулиця, яка у нашій памяті буде завжди. (однорідні у складному реченні).
Пояснювальний диктант
Наш рідний край
       Україна – це наша земля, наша країна зі славною багатою віковою історією народу, який протягом багатьох віків боровся за свободу й незалежність.
       Україна – це велика незалежна держава в Європі.
       Україна – це рідна мова, чарівна пісня, чудові народні традиції, мальовнича природа, талановитий народ.
Учитель розповідає, що за виконану у зошитах роботу буде поставлено оцінки. Всі орфограми і пунктограми пояснювались, тому що до оцінювання буде строгий підхід.
Домашнє завдання на вибір:
40 слів з ненаголошеними е (и), або вправи 6. 7 ст. 15.
Вчитель української мови та літератури ЗШ І-ІІІ ст.. № 1 м. Гайворон Лавренюк Людмила Іллівна

Немає коментарів:

Дописати коментар