Урок-відкриття
Тема. Жанрова багатогранність поеми І.Я.Франка
«Мойсей».
Мета: закріпити поняття про роди і види літератури, допомогти
відчути «стереоскопічність»
цих понять, їх взаємопереходи; надати учням змогу відчути радість відкриття в
процесі колективної інтелектуальної праці.
Тип уроку: узагальнення знань, умінь і
навичок.
Обладнання: портрет І.Я.Франка,карта мандрів Мойсея, репродукція
картини Рембрандта «Мойсей їз скрижалями законів» (Берлінська картинна галерея)
та фотографія скульптури Мікеланджело «Мойсей» (Римська церква)
Хід уроку
І.
Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні,
коли ми вже опрацювали поему Франка «Мойсей», я хочу запросити вас до роздумів
над її жанровими особливостями, для чого необхідно знати літературознавчі
терміни (я просила їх повторити на сьогодні) і мати незамореність мислення, до
чого завжди схильна молодь.
ІІ.
Узагальнення і систематизація знань.
-
По-перше, я прошу вас пригадати, в якій країні виникла
більшість літературознавчих термінів і гаму.
(У Давній Греції – колисці європейської цивілізації.)
Що покладено в основу розподілу літературних творів на три основні
ради? (Авторське становлення до подій і ступінь присутності або
віддаленості автора від описуваного, обсяг подій, форма висловлювання,
тривалість самих подій)
-
Назвіть
три ради літератури. Дайте їм визначення.
v Епос
(грецької-оповідання, історія) передбачає
об`єктивність зображення подій і певну авторську відгуженність від них, наче
погляд на відстані.
Лірика
(грецькою-такий, що промовляється під акомпанемент
ліри, музикальний) втілює і відтворює почуття і переживання автора, що як
особистість пізнав себе і своє ставлення до суспільства і до цілого світу.
Драма
(грецькою-рух)з`являється
у часи боротьби, напруження в суспільстві та в думах людей, відображує і
відтворює критичні ситуації й характери при майже абсолютному відчуженні
автора.
До яких же з цих градацій більш тяжіє Франків
«Мойсей»?
(Мабуть, до
епосу, адже події тривають 40 років, багато людей долають важкий шлях)
1.Робота з картою.
Учні показують
шлях Мойсея з Єгипту до Землі обітованої.
Ми відчуваємо майже комічність масштабів: від рослин, тварин і людей на
Землі до Єгови – вертикалі, і від епохи Мойсея до сучасності автора з проривом
у майбутнє. Локальна географічна горизонталь – Єгипет – Палестина поширюється
уже в пролозі, простягаючись від Червоного до Чорного моря.
2.Фронтальне опитування.
-
Які
ще факти свідчать про епічність твору?
(1.Повістійна основа:похід народу на чолі з
Мойсеєм до Ханаану. 2.Єпічні дійові особи:сам Єгова, Мойсей, Аарон, народ, його
окремі представники (дорослі і діти); називаються племена, що жили на землі
Палестини до гебреїв. 3. З`являється навіть «живий» демон.
-
Давайте
ще раз замислимося над категорією часу поеми
(Формально
40 років, які подані немов ретроспективно – від останніх днів земного Мойсея до
хвилин його великого покликання на Хориві. До речі, у пролозі йдеться про
конкретний час – час створення поеми а останні рядки спрямовані «у безвість
віків")
-
Тобто
за обсягом подій, за часом, за кількістю дійових осіб, за масштабами поема
належить до епіки, як твори Гомера,»Слово гебреїв похід…», «Пісня про Роланда»…
(1.Я вважаю, що цей твір не можна
віднести тільки до епіки, адже він звертається до вічних проблем, близьких
представникам різних часів і народів, проблеми, над якими мусить замислюватися
кожна людина. Мойсей навіть нагадує мені навіть Роденового «мислителя», йому
співчуваєш, страждаєш разом із ним, так само як під час читання ліричного
твору. 2.Я теж згоден із тим, що поема ця не тільки епічна, але й лірична.
Лірика передбачає повну авторську відкритість, а вона – вже у першому рядку
прологу: «Народе мій». Це звучить як заспів ліро-епічного твору. А далі: «Твоїм
будущим душу я тривожу». У цих рядках душа автора, адже, це лірика)
-
Лірична
стихія поеми виявилася і в нехронологічному номеруванні різних часових
відтінків, і в авторській розповіді, і в спогадах Мойсея
.(Ми
забули про високоліричний монолог – плач Мойсея, коли «мов хворе, голодне дитя,
щось захлипало в грудях». Так звертався до свого народу Мойсей:
Ти мій рід, ти дитина
моя,
Ти вся чейсь моя й слава,
В тобі дух мій, будуще моє,
І краса, і держава, -
Ти вся чейсь моя й слава,
В тобі дух мій, будуще моє,
І краса, і держава, -
Не просто пророк, а
пророк – поет.)
-
Поему,
звичайно, написано віршованою мовою з використанням творів і фігур. Таким
чином, її з повним правом можна вважати філософською ліричною поемою.
(Мені знається, що навіть і цього
визначення не достатньо. У пролозі чується певний перегук із «Божественною
комедією» Данте. Ті ж терцети, побудовані за схемою аба-бвб-вгв… Фактично поет
розповідає про сучасний для нього ад і майбутній рай земний у житті рідного
народу.)
-
Цікаве порівняння. На
жаль, земний рай завжди чомусь майбутній. Пригадайте з уроків світової
літератури, під час вивчення творчості Данте ми опрацьовували рядки вірша
С.П.Шевирьова: «Что в море купаться, то Данте читать». Гадаю, вони співвідносні
і з поемою Франка: море ідей, тем, образів. Пригадайте, до речі яку назву дав
своєму твору Данте. («Комедн». Слово «божественна» було дописане вже після його
смерті.)
-
Пригадайте,
будь ласка, який твір в епоху середньовіччя називали комедією?
(Твір ії похмурим початком і
оптимістичною розв`язкою.)
-
Щодо
«Мойсея» щось тут співпадає, а щось – ні. Пролог закінчується на оптимістичній
ноті, на те він і про; як камертон , на який можуть настроювати поети свої
ліри. А як закінчується поема?
(На жаль, вже не мажором, а
мінором.)
-
Так, не вистачає
витримати оте високе звучання на шляху , такому довгому і в кілометрах, і в
роках.
У
Франка, як і у Данте, поема – шлях від аду до раю через чистилище ( до речі,
«Ад» у Данте набагато цікавіший за «Рай»).
То як можна назвати
«Мойсея» Франка?
(«Божественною
комедією».)
-
Так, тим більше, що у
Данте, а й Франка ці твори – вершинні, бо вони увібрали в себе теми, проблеми і
навіть деякі образи минулих творів, і тому, що стали їхніми останніми великими
творами, останнім словом у кожного з них, може, головним словом у літературі.
Тільки на відстані шести сторіг. Які ознаки драми можна побачити в поемі
Франка?
(Монологи, діалоги, полілоги, авторські
репліки.)
-
А ще зіткнення
діаметральних понять, шекспірівські масштаби почуттів і об`ємні, колоритні постаті.
ІІІ.
Підведення підсумків уроку.
Давай те ж
колективно підіб`ємо
підсумки наших спостережень.
Поема Франка «Мойсей» - синтез епосу, лірики і драми. Це фактично поетичний кіносценарій. Прийде час, і ви дізнаєтесь, що фундатором, засновником українського поетичного кіноматографу був Олександр Довженко. Чи знайдеться коли-небуть талановитий режисер, спроможний поставити цей твір Франка? Якому геніальному авторові випаде честь зіграти Мойесея?
Поема Франка «Мойсей» - синтез епосу, лірики і драми. Це фактично поетичний кіносценарій. Прийде час, і ви дізнаєтесь, що фундатором, засновником українського поетичного кіноматографу був Олександр Довженко. Чи знайдеться коли-небуть талановитий режисер, спроможний поставити цей твір Франка? Якому геніальному авторові випаде честь зіграти Мойесея?
IV.
Домашнє завдання (на вибір)
1. Твір-мініатюра «Актуальність поеми «Мойсей» для епохи національно-визвольного руху».
2. «В чому алегоричність образу Мойсея в поемі І.Франка»?
1. Твір-мініатюра «Актуальність поеми «Мойсей» для епохи національно-визвольного руху».
2. «В чому алегоричність образу Мойсея в поемі І.Франка»?
Вчитель української
мови та літератури ЗШ І-ІІІ ст.. № 1 м. Гайворон
Лавренюк Людмила
Іллівна
Немає коментарів:
Дописати коментар